ÖVRIGT / Speglar / Spegel 14624232
*
nr 1462 4232
Spegel
+ spegellampetter, 3 st, Tenn, 1931, GAB Guldsmedsaktiebolaget, dekor av Stadshuset. Höjd: 34-51 cm
Utrop:
800 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 25 april 2022
kl 20:01:43
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
20/4 19:52:02
1
500 kr
21/4 00:24:59
2
600 kr
22/4 19:36:44
3
Vinnande bud
- Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Guldsmedsaktiebolaget, GAB
Guldsmedsaktiebolaget i Eskilstuna grunÂdades i Stockholm 1867.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: dekor av stadshuset metall spegel spegellampetter speglar tenn väggljusstakar väggljusstake
-
9165 Spegel
Gustaviansk stil, 60x28 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:23
-
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:58
-
9088 Spegellampett
"Regnaholm", IKEAs 1700-talsserie, 1990-tal. Förgy..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:45
*
Spegel
nr 1462 4232
Spegel
+ spegellampetter, 3 st, Tenn, 1931, GAB Guldsmedsaktiebolaget, dekor av Stadshuset. Höjd: 34-51 cm
Utrop: | 800 kr |
---|---|
Såld: | 700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 25 april 2022 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
20/4 19:52:02 | 1 | 500 kr |
21/4 00:24:59 | 2 | 600 kr |
22/4 19:36:44 | 3 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Guldsmedsaktiebolaget, GAB
Guldsmedsaktiebolaget i Eskilstuna grunÂdades i Stockholm 1867.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Guldsmedsaktiebolaget, GAB
Guldsmedsaktiebolaget i Eskilstuna grunÂdades i Stockholm 1867.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: dekor av stadshuset metall spegel spegellampetter speglar tenn väggljusstakar väggljusstake
-
9165 Spegel
Gustaviansk stil, 60x28 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:23 -
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:58 -
9088 Spegellampett
"Regnaholm", IKEAs 1700-talsserie, 1990-tal. Förgy..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:45